Vyhledávání
      

Vlochyně bahenní (Vaccinium uliginosum)

 

Listnaté stromy > 

Výška rostliny: 
do 80.0 cm
Doba květu: 
Květen, Červen
Barva květu: 
bílá, narůžovělá
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
hrozen
Tvary listů: 
celokrajné, obvejčité
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použitelné části: 
list, plod
Použití: 
solitéra, skupinové výsadby, v lékařství, v potravinářství
Náročnost: 
slunce, polostín, kyselé půdy, chudé půdy, propustné půdy, nenáročné

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Vlochyně bahenní je zakrslý vytrvalý keř vysoký až 80cm. Má opadavé, obvejčité, celokrajné, modrozelené listy, vespod s nápadnými žilkami. Květy jsou zvonkovité, 4 -6mm dlouhé, bílé nebo načervenalé, vykvétají v hroznovitých květenstvích v květnu a červnu. Kulovité, 7 -10mm velké, černé, modře ojíněné bobule mají světlou dužinu a bezbarvou šťávu, dozrávají od konce července do září.
Možná záměna je pouze s borůvkou, ale na rozdíl od vlochyně mají borůvky modrou dužinu a modrou šťávu, listy borůvek jsou živě zelené a jemně pilovité.
Je velmi pravděpodobné, že víno z vlochyně sloužilo k starogermánských rituálům. Ve středověku se toto víno používalo v severských zemích jako víno mešní. Vlochyni se lidově říká „opilka“, což se může vztahovat k omamným účinkům bobulí napadených houbou nebo k opojným účinkům vína z plodů vlochyně.

Čeleď:
vřesovcovité

Původ:
Vlochyně bahenní je původem bez střední a severní Evropy. Je rozšířená přes Kavkaz a daleké části Asie až do Japonska. Roste také v Severní Americe.

Pěstování:
Vlochyně roste na rašeliništích, v jehličnatých lesích a na horských vřesovištích se zakrslými keři, vyskytuje v nížinách a na horách, kde vystupuje do 2500m. Roste hlavně na polostinných stanovištích s kyselou a chudou půdou.

Použitelné části:
Používají se zralé plody a listy. Plody vlochyně je možné sbírat jen v malém množství pro doplnění borůvkové marmelády, ale jinak se nemají s borůvkami míchat a nemohou borůvky nahradit. Listy se sbírají v době kvetení a pak se rychle usuší v tenké vrstvě na stinném místě nebo v blízkosti topení.

Použití:
Vlochyně má mdlou chuť a nepředstavuje proto žádnou hrozbu pro borůvky. Plody se dají použít pouze k nastavení domácích marmelád. Čaj z listů pomáhá při průjmu a při zánětech močového měchýře, není ale tak účinný jako čaj z listů medvědice nebo brusinky. Větší množství bobulí může způsobit omamné vzrušení se zvracením, závratěmi s rozšířením zorniček. Tento stav vyvolávají pouze plody napadené moliniovou hnilobou. Vzhledem k možné infekci se vlochyně považuje za psychoaktivní rostlinu s nespolehlivými účinky, mladé plodnice houby se objevují až na mumifikovaných plodech, nelze napadení zjistit na čerstvých, šťavnatých plodech.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.