Zpět na seznam

Trnovník akát

Robinia pseudacacia

Detail
Kategorie Okrasné květem
Barvy rostliny žlutá
Barvy listů zelená
Tvary listů okrouhlé, řapíkaté
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Duben, Květen
Požadavky rostliny slunce, vlhko, hlinité půdy, nenáročné
Použití rostliny skupinové výsadby, v lékařství
Použitelné části rostliny květ
Popis

Trnovník akát je strom, který dostal své jméno po zahradníkovi krále Ludvíka XIII. Robinovi, který ho v roce 1601 přivezl ze Severní Ameriky do Francie. Odtud se rychle rozšířil po Evropě a v teplejších oblastech i zdomácněl. V Evropě byl zaváděn jako rostlina medonosná a k upevňování svahů, u nás se objevil asi před 200 lety.

Trnovník má mnoho negativních vlastností, není tedy při tvorbě krajiny ani v sadovnictví příliš oblíben.

Převislé lusky jsou uspořádány do hroznovitých plodenství. Plody jsou v obrysu čárkovité, ploché, často různě zprohýbané, na vrcholu jsou náhle zúžené v zobánek, na bázi v stopku plodní. Břišní šev plodu má dva úzké kýly. Oplodí je hladké, lysé nebo olysalé, matné, hnědé nebo hnědošedé. Plody jsou dlouhé asi 7 cm a široké 1,2 cm, obsahují deset semen.

Semena jsou silně zploštělá, v obrysu mají tvar většinou ledvinitý. Mají odstálý konec kořínku, pod nimi je bíle lemovaný, okrouhlý semenný pupek. Osemení je hladké, matné až slabě lesklé, hnědé, šedohnědé nebo hnědočervené, jednobarevné nebo s tmavšími skvrnami. Semena jsou asi 5,5 mm dlouhá a 3,5 mm široká.

Klíční listy jsou nestejně velké, oválné, často na okraji deformované, čepele jsou 9 - 13 mm dlouhé, kožovité, lysé, na krátkých řapících. První listy vyrůstají střídavě na stonkových článcích, v místech vyrůstání listů lomených. První list je široce okrouhlý, 12 - 18 mm široký, na konci mělce vykrojený a řapíkatý asi v délce čepele. Druhý list a další listy jsou lichozpeřené, druhý je jednojařmý, další většinou dvoujařmé, postupně vícejařmé. Koncový lístek je postupně široce obvejčitý a spočívá na delším řapíčku. Postranní lístek je široce obvejčitý až obvejčitý, spočívá na delším řapíčku. Postranní lístky jsou obvejčité až oválné, krátce řapíkaté. Stonkové články, řapíky a okraje čepelí jsou jemně pýřité.

Čeleď:
Viciaceae – vikvovité

Množení:
Rostlina se množí generativně, ale má vysokou pařezovou i kořenovou výmladnost. Semena zrají od října a většina z nich zůstává přes zimu v luscích na stromech. Na jaře z velké části odpadávají celé chlopně spolu se semeny. Trnovník má vysoké procento tvrdých semen, která v půdě často přeléhají. Klíční rostliny se objevují v dubnu a v květnu.

Použití:
Ve farmacii se květy používají jako vzhledová příměs do čajových směsí.
Nové fotografie rostlin