Vyhledávání
      

trnovník akát (Robinia pseudacacia)

Okrasné květem > 

Doba květu: 
Duben, Květen
Barva květu: 
žlutá
Barva olistění: 
zelená
Tvary listů: 
okrouhlé, řapíkaté
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použitelné části: 
květ
Použití: 
skupinové výsadby, v lékařství
Náročnost: 
slunce, vlhko, hlinité půdy, nenáročné

Fotogalerie (7 fotek):
         Další fotky >>>

Popis rostliny:  
Trnovník akát je strom, který dostal své jméno po zahradníkovi krále Ludvíka XIII. Robinovi, který ho v roce 1601 přivezl ze Severní Ameriky do Francie. Odtud se rychle rozšířil po Evropě a v teplejších oblastech i zdomácněl. V Evropě byl zaváděn jako rostlina medonosná a k upevňování svahů, u nás se objevil asi před 200 lety.

Trnovník má mnoho negativních vlastností, není tedy při tvorbě krajiny ani v sadovnictví příliš oblíben.

Převislé lusky jsou uspořádány do hroznovitých plodenství. Plody jsou v obrysu čárkovité, ploché, často různě zprohýbané, na vrcholu jsou náhle zúžené v zobánek, na bázi v stopku plodní. Břišní šev plodu má dva úzké kýly. Oplodí je hladké, lysé nebo olysalé, matné, hnědé nebo hnědošedé. Plody jsou dlouhé asi 7 cm a široké 1,2 cm, obsahují deset semen.

Semena jsou silně zploštělá, v obrysu mají tvar většinou ledvinitý. Mají odstálý konec kořínku, pod nimi je bíle lemovaný, okrouhlý semenný pupek. Osemení je hladké, matné až slabě lesklé, hnědé, šedohnědé nebo hnědočervené, jednobarevné nebo s tmavšími skvrnami. Semena jsou asi 5,5 mm dlouhá a 3,5 mm široká.

Klíční listy jsou nestejně velké, oválné, často na okraji deformované, čepele jsou 9 - 13 mm dlouhé, kožovité, lysé, na krátkých řapících. První listy vyrůstají střídavě na stonkových článcích, v místech vyrůstání listů lomených. První list je široce okrouhlý, 12 - 18 mm široký, na konci mělce vykrojený a řapíkatý asi v délce čepele. Druhý list a další listy jsou lichozpeřené, druhý je jednojařmý, další většinou dvoujařmé, postupně vícejařmé. Koncový lístek je postupně široce obvejčitý a spočívá na delším řapíčku. Postranní lístek je široce obvejčitý až obvejčitý, spočívá na delším řapíčku. Postranní lístky jsou obvejčité až oválné, krátce řapíkaté. Stonkové články, řapíky a okraje čepelí jsou jemně pýřité.

Čeleď:
Viciaceae – vikvovité

Množení:
Rostlina se množí generativně, ale má vysokou pařezovou i kořenovou výmladnost. Semena zrají od října a většina z nich zůstává přes zimu v luscích na stromech. Na jaře z velké části odpadávají celé chlopně spolu se semeny. Trnovník má vysoké procento tvrdých semen, která v půdě často přeléhají. Klíční rostliny se objevují v dubnu a v květnu.

Použití:
Ve farmacii se květy používají jako vzhledová příměs do čajových směsí.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.