Vyhledávání
      

Sandarakovník článkovaný (Tetraclinis articulata)

 

Listnaté stromy > 

Výška rostliny: 
od 3.0 m do 7.0 m
Doba květu: 
Leden, Říjen, Listopad, Prosinec
Barva olistění: 
zelená
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použití: 
solitéra, skupinové výsadby, v zemědělství, v lékařství
Náročnost: 
slunce, polostín, sucho, teplomilná, vápenité půdy, kamenité půdy, náročné

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Sandarakovník článkovaný je jednodomý stromek vysoký 3 -7m, s vejčitou nebo kuželovitou korunou. Kmínek je přímý, kůra šedavá, větve tenké, jakoby článkované. Listy jsou velmi drobné, šupinovité, žláznaté, vyrůstající ve čtyřech řadách. Šišky jsou maličké, 8 -12mm v průměru, čtyřboké, tvořené nestejnými srdčitě trojbokými zdřevnatělými štítky. Semena jsou dvoukřídlá, dozrávají v létě příštího roku. Strom kvete od října do ledna.

Čeleď:
Cupressaceae - cypřišovité

Výskyt:
Sandarakovník článkovaný roste v Maroku, méně v Alžírsku, Tunisku, Maltě, Španělsku. Daří se mu na svazích hor a stráních, na slunečných, často i velmi suchých místech, roste i na mělkých kamenitých půdách, s oblibou i na půdách vápenatých.

Použití:
Sandarakovník má velmi tvrdé a trvanlivé hnědočervené dřevo, charakteristické citrusové vůně. Používá se pro dřevořezby. Pryskyřice zvaná sandaraková byla součástí média na zalévání mikroskopických preparátů, používala se pro zubní tmely, v parfumerii i jako kadidlo. Kůra s obsahem tříslovin se v zemích Maghrebu používá v lidovém léčitelství jako adstringens.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.