Vyhledávání
      

pomerančovník čínský (Citrus sinensis )

 

Listnaté stromy > 

Výška rostliny: 
od 8.0 m do 15.0 m
Barva květu: 
růžová
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
vrcholík
Tvary listů: 
vejčité
Typy listů: 
listnaté, stálezelené
Použitelné části: 
plod
Použití: 
v potravinářství
Náročnost: 
slunce, polostín, vlhko, teplomilná, lehké půdy, propustné půdy, náročné, vysoká vzdušná vlhkost

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Pomerančovník čínský je vždyzelený strom, vysoký 8 -15m, s trnitými větvemi.

Listy jsou sytě zelené, kožovité, podlouhle vejčité, slabě křídlaté.

Květy jsou velké, narůžovělé, vonné, vyrůstají buď v paždí listů, nebo po několika na koncích větví.

Plody jsou většinou kulovité bobule. Kožovité oplodí – pomerančová kůra, se skládá z vnější oranžové části s množstvím siličných nádržek a ze střední části nazvané Albeno. Z tenkého vnitřního blanitého oplodí vyrůstají zřetelné buňky vyplněné sladce nakyslou šťávou a vytvářejí oranžovou nebo krvavě červenou dužinu plodu. V dužině je více nebo méně – podle kultivaru- semen obalených kožovitým osemením. Byly vyšlechtěny kultivary bez semen.

Čeleď:
Rutaceae – routovité

Původ:
Strom pochází z Číny, ve středověku se rozšířil přes Indii do Středomoří, kde se hojně pěstuje. Do Evropy byl dovezen Portugalci v 18. století. U nás se pěstuje ve sklenících i v bytech, kde plodí. Plody se dovážejí syrové nebo konzervované jako džusy nebo sirupy. Před transportem se syrové plody někdy ošetřují bifenylem, který je zdraví škodlivý, proto takto ošetřenou slupku nepoužíváme.

Pěstování:
Pomerančovníku se nejlépe daří v subtropických oblastech s průměrnými teplotami 21 -22°C a s dostatečnými srážkami. Pokud je suché léto, je nutné porosty zavlažovat. Půda má být propustná, s dostatkem vzduchu.

Pomerančovník začíná plodit ve třetím roce a plného výnosu dosahuje v pátém roce. Po třicátém roce jeho plodnost kolísá, proto se plantáž obnovuje. Plody se sklízejí opatrně ručně, před dozráním, 2 -3krát do roka.

Známe asi 100 kultivarů, které se stále šlechtí.

Použití:
Plody se používají převážně syrové, ale také k přípravě zavařenin, kompotů, sirupů a ovocných šťáv. Olej pomerančových květů se používá do kolínské vody. Z 1kg květů se získávají asi 4g tohoto oleje. Pomerančová silice se přidává do některých léků a voňavek.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.