Vyhledávání
      

Morušovník černý (Morus nigra)

 

Listnaté stromy > 

Výška rostliny: 
do 10.0 m
Doba květu: 
Duben
Barva květu: 
růžová
Barva olistění: 
zelená, plstnaté
Tvar květu: 
jehněda
Tvary listů: 
vykrajované, vejčité
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použitelné části: 
plod
Použití: 
solitéra, skupinové výsadby, v zemědělství, v potravinářství
Náročnost: 
slunce, vlhko, teplomilná, propustné půdy, náročné, humózní půdy

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Morušovník černý je opadavý, jednodomý, rozložitý strom vysoký asi 10m. Má krátký, často křivolaký kmen, letorosty hustě pýřité. Řapík je krátký, tlustý, čepel široce vejčitá, celistvá nebo až hluboce nepravidelně vykrajovaná, tlustá, nelesklá, na rubu hustě chlupatá, tmavozelená. Samčí i samičí květy tvoří jehnědy, u samičích okvětní lístky dužnatějí a celé jehnědy dozrávají ve válcovité, krátce stopkaté, až 4cm dlouhé fialově červené plodenství sladkokyselé chuti - moruši. Plod je drobná nažka. Celá rostlina prostoupena mléčnicemi s bílým latexem. Strom kvete v dubnu.
Druh se kdysi vzácně pěstoval i v Čechách, při tuhých mrazech totiž vymrzá. Jednotlivě se dosud vyskytuje na Moravě, častěji ve vinorodých oblastech Slovenska. Příbuzný morušovník bílý (Morus alba), pocházející z Číny, se kdysi často pěstoval i v Čechách, protože listy se krmily housenky bource morušového. Tento druh má moruše bílé, růžové i tmavočervené. Dnes už je vzácný.

Čeleď:
Moraceae - morušovníkovité

Původ:
Morušovník černý pochází pravděpodobně z Íránu.

Výskyt:
Morušovník černý je znám pouze z kultur, pěstuje se již od starověku v různých zemích Středozemí. Roste na slunných svazích ve velmi teplých, nejčastěji vinorodých oblastech.

Použití:
Strom poskytuje kvalitní sladkokyselé ovoce, šťáva s velkým obsahem vitamínu C má i protizánětlivé účinky při onemocnění ústní dutiny. Tvrdé dřevo se dá použít k soustružení.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.