Vyhledávání
      

Maklura oranžová (Maclura pomifera)

 

Listnaté stromy > 

Výška rostliny: 
do 20.0 m
Doba květu: 
Květen, Červen
Barva květu: 
oranžová
Barva olistění: 
zelená
Tvary listů: 
srdčité, vejčité, kopinaté
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použití: 
solitéra, v zemědělství
Náročnost: 
slunce, polostín, vlhko, teplomilná, propustné půdy, náročné, vysoká vzdušná vlhkost

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Maklura oranžová je strom s kulovitou, nízko nasazenou korunou, vysoký max. 20m. Má tmavě oranžovohnědou, brázditou borku. Na větévkách vyrůstají postranní trny. Listy jsou vejčité až podlouhle kopinaté, 5 -12cm dlouhé, na líci lesklé, na bázi srdčité. Je to dvoudomá dřevina. Na samičích stromech kvetoucích v květnu až červnu jsou v té době zvláštní květenství, vypadající jako chlupaté koule. Z nich se během léta vyvíjejí žlutozelená, jako pomeranč velká (10 -14cm) plodenství. V původní oblasti nebo ve velmi teplém prostředí se později ještě více zbarvují do oranžova a ještě více pak připomínají pomeranče. Tato plodenství nejsou jedlá a v chladnějších podmínkách nedozrávají.

Čeleď:
Moraceae - morušovníkovité

Původ:
Maklura je původem ze Severní Ameriky, z území dnešních států Arkansas, Oklahoma a Texas. Byla objevena a vědecky popsána v roce 1817 a později pojmenována na počest amerického geologa Williama Maclura.

Pěstování:
V roce 1818 se začala maklura pěstovat a od té doby také roste v teplejších oblastech jako exotická dřevina, ale i jako strom poskytující cenné dřevo. Mladé rostliny špatně snášejí mrazy, zatímco starší i po hlubokém namrznutí rychle obrážejí.

Použití:
Tento strom poskytuje cenné, dosti pevné a hedvábně lesklé, tzv. žluté dřevo. Žluté dřevo je ale obchodní název pro mnoho druhů dřev podobně jako železné dřevo.
Maklury se ve Spojených státech brzy začaly používat do živých plotů, později bylo vysazeno několik stěn z této dřeviny také ve střední Evropě.
Maklura je choulostivá, exoticky vyhlížející dřevina sbírkového významu.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.