Vyhledávání
      

lípa malolistá (Tilia cordata)

Okrasné květem > 

Barva květu: 
Nažloutlá
Barva olistění: 
zelená
Tvary listů: 
kopinaté
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použitelné části: 
květ
Použití: 
solitéra, skupinové výsadby, v zemědělství, v lékařství
Náročnost: 
slunce, polostín, vlhko, hlinité půdy, propustné půdy, nenáročné

Fotogalerie (5 fotek):
         Další fotky >>>

Popis rostliny:  
Lípa malolistá patří u nás k původním druhům. Je to krásný strom, který staří Slované povýšili na symbol Slovanstva.

Plodem je nažka s jedním až dvěma semeny. Plod je kulovitý až široce elipsoidní, na vrcholu protažený v krátký zobánek. Na bázi má vytrvávající plodní stopku, na povrchu jsou patrná místa srůstu plodolistů. Oplodí je dřevnaté, křehké, hustě chlupaté krátkými, světlými, přitisklými chlupy. Plody jsou šedohnědé, velké asi 6 mm. Jsou sestaveny po dvou až šesti ve vijanovitých plodenstvích, která jsou podepřena žlutozeleným, později hnědým listenem.

Semena s dvousemenných plodů jsou polokulovitá, z jednosemenných kulovitá a mají velký, podlouhlý pupek semenný, na boku široký kýl. Osemení je jemně bradavičnaté, matné nebo slabě lesklé, tmavohnědé nebo šedohnědé. Semeno je velké asi 4 mm.

Hypokotyl je krátce chlupatý. Klíční listy jsou v obrysu široce kosníkovité, téměř do poloviny rozdělené v 5 - 7 široce kopinatých, prstovitě rozpřažených úkrojků. Čepele jsou dlouhé asi 20 mm, řapíky asi poloviční, klíční listy jsou chlupaté, zejména na okraji čepelí a na řapících. První listy vyrůstají na stonkových článcích střídavě, první dva listy jsou vejčité, se široce kopinatou koncovou částí, hrubě pilovité až nepravidelně zastřihované v bazální části, naspodu srdčité. Další listy jsou postupně okrouhlejší a srdčitější, jemněji pilovité. Čepele listů jsou 20 - 40 mm dlouhé, řapíky asi poloviční, listy jsou oboustranně jemně pýřité, krátce palistnaté.

Čeleď:
Tiliaceae – lípovité

Výskyt:
Tato lípa roste od nížiny do podhůří na stráních, v lesích, na luzích i na sutích.

Množení:
Lípa se množí pouze generativně, má dobrou pařezovou výmladnost. Plody zrají od konce srpna do října, na stromech zůstávají až do jara. Plody musí být stratifikovány nebo uloženy v půdě. Klíční rostliny se objevují od dubna do května. Klíčovost trvá dva roky.

Nažky jsou rozšiřovány i s vytrvávajícím listem, který snižuje specifickou hodnotu plodů a umožňuje jejich šíření větrem vodou. Na jejím rozšíření se podílí i člověk.

Použití:
Je to cenný sadovnický druh, také medonosný a léčivý. Sbírá se zejména lipový květ. Měkké dřevo má význam v řezbářství a při výrobě lýka pro vazačství a zhotovování uměleckých předmětů.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.