Vyhledávání
      

Liliovník tulipánokvětý (Liriodendron tulipifera)

Listnaté stromy > 

Výška rostliny: 
do 60.0 m
Doba květu: 
Červen, Červenec, Srpen
Barva květu: 
žlutá
Barva olistění: 
zelená, žlutozelená
Tvary listů: 
trojboké
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použití: 
solitéra, skupinové výsadby, v zemědělství
Náročnost: 
slunce, polostín, vlhko, teplomilná, propustné půdy, náročné, vysoká vzdušná vlhkost

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Liliovník tulipánokvětý je strom vysoký až 60m s kuželovitou korunou. Má střídavé, opadavé listy na konci široce uťaté a vyrůstající ve dva laloky na každé straně. Koncové květy jsou zvoncovité a mají tři lístky kališní a šest korunních. Tyčinek je mnoho, stejně jako plodolistů, které jsou střechovitě uspořádány, takže souplodí, které se z nich vyvine, se podobá šiškám jehličnatých dřevin. Dřevo liliovníků je velice cenné. Je jádrové a stárnutím stromů tmavne. Bývá označováno jako „topolové“. Z mladých stromů je dřevo bílé, ze starších žluté a z velmi starých modré.

Čeleď:
Magnoliaceae - šácholanovité

Původ:
Liliovník tulipánokvětý pochází ze Severní Ameriky. První evropští přistěhovalci do této země byli velmi překvapeni ojedinělým lyrovitým tvarem listů i tulipánovitými květy. Je proto pochopitelné, že první liliovníky opustily svou vlast poměrně brzy a patří mezi dřeviny často importované z Nového světa, první introdukce do Evropy se uskutečnila v roce 1663. Jeden z prvních liliovníků se pěstoval ve Fulhamu v Anglii. V Čechách byl poprvé vysazen v roce 1865 v Hluboké nad Vltavou. Původní areál liliovníku leží na území mezi dnešními státy Massachusetts, Wisconsin, Florida a Missouri. Nejkrásnější jedinci rostly v pohoří Allegheny.

Použití:
Liliovník tulipánokvětý je dřevina s mimořádně sadovnickou hodnotou pro velké parky a vlhké pobřežní půdy. V nábytkářství bývala oblíbená dýha z „kanárského“ dřeva. I to pocházelo z oddenků čili ze spodní části kmene liliovníku tulipánokvětého.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.