Vyhledávání
      

Láhevník šupinatý (Annona sguamosa)

 

Exotické rostliny > 

Výška rostliny: 
do 7.0 m
Barva květu: 
žlutozelená
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
jednoduchý, složený
Tvary listů: 
celokrajné
Typy listů: 
listnaté, stálezelené
Použití: 
solitéra, ornamentální výsadby
Náročnost: 
slunce, sucho, teplomilná, náročné, vysoká vzdušná vlhkost

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Láhevník šupinatý je tropický keř nebo malý strom, vysoký většinou 5 -7m, zřídka 12m. Má dvouřadé listy, světle zelené, naspodu bledší. Květy mají tři dlouze protáhlé korunní plátky. Plody jsou velké jako pomeranče, hluboce rozdělené v políčka, většinou modravě zelené.
Listy jsou střídavé, podlouhlé, celokrajné, matně zelené, lehce chlupaté, v suchém období opadávající. Květy vykvétají jednotlivě nebo po několika spolu, mají zelenavě žlutou barvu, úzké korunní plátky, až 3cm dlouhé. Tyčiky a semeníky jsou malé, početné a hustě shloučené. Plody jsou okrouhlé, sestavené z více částí, většinou zelené, modravě voskované, s bělavou, sladkou dužinou. Semena jsou černá, asi 1cm dlouhá.
Ze všech druhů láhevníků je tento nejrozšířenější a vyskytuje se v mnoha odrůdách, mezi nimi i některé s fialovými plody nebo bezsemenné. Za nejušlechtilejší mezi láhevníky se považuje Annona cherimola. Její plod zůstává zelený a není hluboce dělený, ale jen ploše šupinatý nebo s vyznačenými políčky. Je také velmi sladký, má ale navíc kyselou příchuť. Protože pochází z chladných vyšších poloh, může být pěstován ještě i ve Španělsku. Tzv. síťová annona (Annona reticulata) naopak pochází z horských nížin. Rosltina vypadá jako Annona muricata, ale její plody jsou ve zralosti červené, jen slabě zvlněné nebo s vyznačenými políčky.

Čeleď:
Annonaceae - láhevníkovité

Původ:
Láhevník šupinatý pochází z tropické Ameriky.

Výskyt:
Tento láhevník je rozšířeně pěstován.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.