Vyhledávání
      

kolovník zašpičatělý (Cola acuminata )

 

Listnaté stromy > 

Výška rostliny: 
od 15.0 m do 20.0 m
Barva květu: 
červenobílá
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
hrozen
Tvary listů: 
okrouhlé
Typy listů: 
listnaté, stálezelené
Použitelné části: 
plod
Použití: 
v lékařství, v potravinářství
Náročnost: 
slunce, polostín, vlhko, teplomilná, hlinité půdy, náročné, humózní půdy

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Kolovník zašpičatělý je statný 15 -20m vysoký strom.

Listy jsou střídavé, kožovité, oválné až obkopinaté. Čepel listů je často kadeřavá, dlouhá až 20cm a široká 7cm, řapík je dlouhý asi 4cm.

Jednopohlavné nebo oboupohlavné květy jsou bílé s červenou skvrnou na bázi, seskupené v chudokvěté hrozny, vyrůstající na kmeni na starších větvích. Samčí květy bývají velké asi 2,5cm, samičí jsou o málo menší.

Plod je měchýřek dlouhý 12 -20cm, za zralosti nahnědlý a dřevnatý, v mládí složený v kulovitý útvar. Plodů je většinou 5, hvězdovitě se rozestupují kolem stonku. Semen bývá 5 -14, dlouhá asi 4cm o průměru 2,5cm. Tlusté bílé osemenění se skládá z vnějšího slizovitého obalu, který příjemně voní a má kyselosladkou chuť, a vnitřního tenkého pigmentu, který obsahuje drobný zárodek se 3 -5 žlutohnědými až červenavými dělohami, jejichž chuť je nahořklá.

Čeleď:
Sterculiaceae – lejnicovité

Původ:
Druh pochází ze střední a západní tropické Afriky, kde roste v podrostu deštných pralesů.

Výskyt:
Kolovník se pěstuje v Nigérii, odkud se kultura rozšířila do Súdánu, dále pak do Ameriky, na Jamajku a zejména do Brazílie a Mexika, do Indie a jižní oblasti tropické Asie.

Pěstování:
Rostlina se pěstuje ze semen nebo z kořenových odnoží na úrodné půdě, při průměrné roční teplotě kolem 25°C a při průměrných ročních srážkách okolo 2000mm.

Sklizeň plodů není omezena na určité časové období, protože kolovník kvete celý rok. Dospělý strom dává asi 40 -50kg semen. První větší sklizeň dává strom šestiletý.

Po sklizni se semena z plodů vylušťují a nechají na slunci osychat. Přitom se vnější slizovitá vrstva rozpustí a zůstane kolový oříšek, který domorodci žvýkají rozkrájený na kolečka. Jeho chuť je nejprve nahořklá, později nasládlá.

Použití:
Semena jsou vyhledávanou potravou domorodců pro svůj vysoký obsah škrobu, tiší žízeň a mají povzbuzující účinky.

V Evropě a v Americe jsou kolová semena výchozí surovinou ve farmaceutickém průmyslu pro výrobu povzbuzujících preparátů známých jako kolové víno nebo kolové tabletky. V potravinářském průmyslu se používají při výrobě osvěžujících nápojů.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.