Vyhledávání
      

kafrovník lékařský (Camphora officinarum )

 

Listnaté stromy > 

Barva květu: 
žlutozelená
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
lata
Tvary listů: 
vejčité, řapíkaté
Typy listů: 
listnaté, stálezelené
Použitelné části: 
list, stonek, kořen
Použití: 
v lékařství
Náročnost: 
slunce, vlhko, teplomilná, propustné půdy, náročné, vysoká vzdušná vlhkost

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Kafrovník lékařský je mohutný vždyzelený strom.

Listy jsou střídavé, řapíkaté, podlouhle vejčité, s ve špičku protáhlými listy.

Květy jsou trojčetné, zelenožluté, drobné, složené v chudé úžlabní laty. Spodní část okvětí a nitek tyčinek srůstá, květní lůžko je mističkovitě rozšířené a tvoří kupulu.

Plod je vejčitá, tmavě nachová bobule velikosti hrachu, naspodu obklopená číškou. Semena nemají endosperm, ale zárodek má dvě velké, masité olejnaté dělohy.

Čeleď:
Lauraceae – vavřínovité

Původ:
Kafrovník lékařský je původem z pobřeží východní Asie, roste v Japonsku, Číně, na ostrovech Tchán-wanu a Chaj-nanu. V Evropě se může pěstovat v Itálii, často je k vidění v botanických zahradách.

Pěstování:
Kafrovník se pěstuje na Srí Lance, Madagaskaru, v teplejších oblastech Severní Ameriky. Rostlina obsahuje kafrovou silici, silně vonící, proto není strom napadán škůdci. Kafrová silice na vzduchu tuhne v kafr, který se vyskytuje v trhlinách dřeva hlavně starších stromů. U pěstovaných kafrovníků je získáván z větviček, nejčastěji se ale získává z kořenů, dřeva i listů poražených stromů destilací.

Použití:
V současné době se přírodní kafr nahrazuje syntetickým, který se vyrábí z terpentýnového oleje a kyseliny šťavelové nebo z pinenu.

Kafr se používá v lékařství, přidává se do mastí proti revmatismu a do některých léků. Uplatnění najde také proti molům, při výrobě některých třaskavin, v kosmetických přípravcích, při výrobě celuloidu.

Kafrový olej, který se získává z vody obsažené v surovém kafru se používá k technickým účelům. Ze sazí vzniklých pálením kafrového oleje se vyrábí tuš.

Kádrovníkové dřevo je velmi tvrdé, vhodné pro vodní stavby, na výrobu nábytku, protože odpuzuje moly.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.