Vyhledávání
      

jírovec maďal (Aesculus hippocastanum)

Okrasné květem > 

Doba plodu: 
Říjen, Listopad
Barva květu: 
bílá
Barva olistění: 
zelená
Tvary listů: 
dlanitě složené, pilovité, obvejčité, vstřícné
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použitelné části: 
stonek, plod
Použití: 
solitéra, skupinové výsadby, v zemědělství, v lékařství
Náročnost: 
slunce, polostín, vlhko, hlinité půdy, propustné půdy, nenáročné

Fotogalerie (5 fotek):
         Další fotky >>>

Popis rostliny:  
Jírovec maďal je také nazýván kaštan nebo koňský kaštan. Je to mohutný strom. Jeho květy dospívají po opálení ve velké, v obrysu většinou kulovité tobolky s ostnitými výrůstky. Plody jsou dvoupouzdré, semeno se často vyvíjí pouze v jednom pouzdře. Oplodí v době pukaní plodů je zelené, bylinné, lysé a je diferencováno ve dvě vrstvy. Plod je asi 4 cm dlouhý a 3,5 cm široký.

Semeno – lidově nazvané kaštan – má tvar bochníkovitý, v obrysu téměř okrouhlý, na břišní straně má velký, okrouhlý, světlý pupek. Osemení je hladké, středně lesklé, rezavě hnědé. Semena jsou velká asi 3,5 cm.

Tento strom klíčí hypogeicky, na silném stonkovém článku 100 - 120 mm dlouhém vyrůstá nad zemí první pár vstřícných dlanitě pětičetných listů na řapících 60 - 70 mm dlouhých. Lístky jsou podlouhle obvejčité, 60 - 100 mm dlouhé, přisedlé, zašpičatělé, nepravidelně dvojitě pilovité, čepele mají zpeřenou žilnatinu, lístky jsou jemně pýřité, zejména na žilnatině na rubu a na bázi.

Čeleď:
Aesculaceae – jírovcovité

Původ:
Tento strom pochází z podhorských a horských oblastí jižní části Balkánu a pěstuje se ve všech evropských státech.

Množení:
Tento mohutný strom se rozmnožuje pouze generativně velkými semeny, která dozrávají v říjnu a listopadu a rychle vysemeňují. Semena jsou schopna klíčit hned po uzrání, pro jarní výsev se někdy krátce stratifikují. Mohutné klíční rostliny se mohou objevit už na podzim, ale mladé rostlinky jsou citlivé na mráz, dále se objevují v dubnu.

Použití:
Jírovec maďal je často vysazován jako rostlina alejová a solitérní. Na mnohých místech se sám vysévá a zdomácňuje. Má význam v lékařství i lidovém léčitelství. Sbírají se hlavně květy, méně semena a kůra. Semena se uplatní jako krmivo pro zvěř, nouzově i pro domácí zvířata. Hořkost je možné odstranit máčením, sušením nebo pražením. U člověka ale mohou vyvolat otravu. Semena obsahují velké množství saponinů, tuky, škrob, třísloviny a bílkovinné látky. Strom je také medonosný, jeho dřevo je cenné, trvanlivé, má vysoký obsah tříslovin.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.