Vyhledávání
      

Jilm (Ulmus sp.)

Listnaté stromy > 

Výška rostliny: 
od 20.0 m do 30.0 m
Barva olistění: 
červená, zelená, žlutozelená
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použití: 
solitéra, skupinové výsadby
Náročnost: 
nenáročné

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Samotné čisté druhy jilmů jsou většinou statné stromy, ve stáří dosahující výšky 20 -30m. Jsou nenáročné a řada druhů bývala ještě na počátku minulého století přirozenou součástí naší flóry. V lužních lesích roste např. Ulmus laevis – jilm vaz, v nížinách a podhorských oblastech Ulmus minor syn. Ulkus carpinifolia – jilm habrolistý, ve vyšších polohách Ulmus glabra syn. Ulmus montana – jilm horský.

Naše jilmy zasáhla holandská choroba – grafióza. Je to epidemická houbová choroba způsobená houbou Ceratocystis ulmi, která ucpává vodivá pletiva a způsobuje a způsobuje odumírání nejprve větví a poté celých stromů. Tato epidemie způsobila vymření všech populací jilmů u nás. Po sto letech choroba ustoupila a dnešní mladé populace jilmů jsou už téměř zdravé. Zřejmě jde o součást přírodního vývojového cyklu, kdy jednou za několik století musí zákonitě k takovým jevům dojít. Podobné příznaky se už několik let objevují také u platanů.

Ulmus glabra ´Pendula´ je převislý kultivar jilmu horského. Je 2 -3m vysoký, větve má hustě kaskádovitě převislé a dosahují až na zem. Listy jsou oválné, často trojcípé, hrubé, drsné, velké až 10cm. Je to hezká solitéra pro jakoukoli zahradu.

Ulmus hollandica syn. Ulmus elegantissima ´Jacqueline Hillier´ - jilm holandský je malý, keřovitě rostoucí stromek, vysoký až 2,5m a široký 3m ( ve stáří 20 -30 let). Má pokřivené větve a husté, péřovité koncové větvičky. Ty zachycují nejvíce sněhu a to vede v zimě k občasným polomům. Jemná textura větvení a téměř bonsajovitě zakřivené kmínky dělají z tohoto jilmu nádhernou rostlinu. Koruna je široce polokulovitá až deštníkovitá. Listy jsou jakoby učesané, uspořádané v řadách, vejčité, zašpičatělé, ostře pilovité, světle zelené, velké 2cm.

Ulmus minor ´Umbraculifera´ je kultivarem jilmu habrolistého, který má malou, kulovitou korunu a je vysoký až 4m. Kultivar ´Wredei´ roste široce sloupovitě až rozsochatě, je žlutolistý a dorůstá výšky 4 -6m. Žlutá barva olistění je sytější na slunci než v polostínu.

Ulmus parvifolia – jilm malolistý ( čínský) dorůstá výšky 3 -6m, má řidší vzdušnou korunu a světlejší, našedlou, hladkou kůru. Listy jsou zelené, zašpičatělé, s pilovitým okrajem, dlouhé 3 -5cm. Je údajně rezistentní vůči grafióze.

Ulmus parvifolia ´Hokkaido´ je zakrslý. Na první pohled nevypadá jako dřevina. Je vysoký max. 20cm a roste velmi pomalu. Má tenké, krátké, zkadeřené, jemně zakřivené větvičky, které nesou malinké jen půlcentimetrové, sytě zelené lístečky umístěné v řadách. Dají se přirovnat ke známé skalkové kapradince sleziníku červenému ( Asplenium trichomanes). Tato miniatura se hodí do skalek.

Původ:
Jilm malolistý pochází z Číny.

Pěstování:
Jilmy se nepoužívají do větších skalek. Některé zajímavé kultivary jsou vhodné pro malé zahrady. Jsou nenáročné, rostou v každé propustné zahradní půdě na slunném stanovišti.

Jilm holandský vyžaduje vlhčí, propustnou, humózní půdu s rašelinou nebo jehličnatou a světlé až pohostinné stanoviště. Je to krásná, jemná solitéra, můžeme ji ale vysadit i na okraj vřesoviště nebo porostu nízkých až plazivých dřevin.

Jilm malolistý kultivar ´Hokkaido´ vyžaduje teplé, chráněné stanoviště, zimní kryt chvojím.

Množení:
Keřovité kultivary se množí řízkováním, převislé, sloupovité apod. roubováním. Jilm holandský se rozmnožuje řízkováním nebo odnožemi, které se ale tvoří jen v malé míře. Jilm malolistý kultivar ´Hokkaido´ se množí letními řízky.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.