Foto: Jilm
Detail
Kategorie Okrasné listem
Výška rostliny od 20 m do 30 m
Barvy listů červená, zelená, žlutozelená
Typy listů listnaté, opadavé
Požadavky rostliny nenáročné
Použití rostliny solitéra, skupinové výsadby
Popis

Samotné čisté druhy jilmů jsou většinou statné stromy, ve stáří dosahující výšky 20 -30m. Jsou nenáročné a řada druhů bývala ještě na počátku minulého století přirozenou součástí naší flóry. V lužních lesích roste např. Ulmus laevis – jilm vaz, v nížinách a podhorských oblastech Ulmus minor syn. Ulkus carpinifolia – jilm habrolistý, ve vyšších polohách Ulmus glabra syn. Ulmus montana – jilm horský.

Naše jilmy zasáhla holandská choroba – grafióza. Je to epidemická houbová choroba způsobená houbou Ceratocystis ulmi, která ucpává vodivá pletiva a způsobuje a způsobuje odumírání nejprve větví a poté celých stromů. Tato epidemie způsobila vymření všech populací jilmů u nás. Po sto letech choroba ustoupila a dnešní mladé populace jilmů jsou už téměř zdravé. Zřejmě jde o součást přírodního vývojového cyklu, kdy jednou za několik století musí zákonitě k takovým jevům dojít. Podobné příznaky se už několik let objevují také u platanů.

Ulmus glabra ´Pendula´ je převislý kultivar jilmu horského. Je 2 -3m vysoký, větve má hustě kaskádovitě převislé a dosahují až na zem. Listy jsou oválné, často trojcípé, hrubé, drsné, velké až 10cm. Je to hezká solitéra pro jakoukoli zahradu.

Ulmus hollandica syn. Ulmus elegantissima ´Jacqueline Hillier´ - jilm holandský je malý, keřovitě rostoucí stromek, vysoký až 2,5m a široký 3m ( ve stáří 20 -30 let). Má pokřivené větve a husté, péřovité koncové větvičky. Ty zachycují nejvíce sněhu a to vede v zimě k občasným polomům. Jemná textura větvení a téměř bonsajovitě zakřivené kmínky dělají z tohoto jilmu nádhernou rostlinu. Koruna je široce polokulovitá až deštníkovitá. Listy jsou jakoby učesané, uspořádané v řadách, vejčité, zašpičatělé, ostře pilovité, světle zelené, velké 2cm.

Ulmus minor ´Umbraculifera´ je kultivarem jilmu habrolistého, který má malou, kulovitou korunu a je vysoký až 4m. Kultivar ´Wredei´ roste široce sloupovitě až rozsochatě, je žlutolistý a dorůstá výšky 4 -6m. Žlutá barva olistění je sytější na slunci než v polostínu.

Ulmus parvifolia – jilm malolistý ( čínský) dorůstá výšky 3 -6m, má řidší vzdušnou korunu a světlejší, našedlou, hladkou kůru. Listy jsou zelené, zašpičatělé, s pilovitým okrajem, dlouhé 3 -5cm. Je údajně rezistentní vůči grafióze.

Ulmus parvifolia ´Hokkaido´ je zakrslý. Na první pohled nevypadá jako dřevina. Je vysoký max. 20cm a roste velmi pomalu. Má tenké, krátké, zkadeřené, jemně zakřivené větvičky, které nesou malinké jen půlcentimetrové, sytě zelené lístečky umístěné v řadách. Dají se přirovnat ke známé skalkové kapradince sleziníku červenému ( Asplenium trichomanes). Tato miniatura se hodí do skalek.

Původ:
Jilm malolistý pochází z Číny.

Pěstování:
Jilmy se nepoužívají do větších skalek. Některé zajímavé kultivary jsou vhodné pro malé zahrady. Jsou nenáročné, rostou v každé propustné zahradní půdě na slunném stanovišti.

Jilm holandský vyžaduje vlhčí, propustnou, humózní půdu s rašelinou nebo jehličnatou a světlé až pohostinné stanoviště. Je to krásná, jemná solitéra, můžeme ji ale vysadit i na okraj vřesoviště nebo porostu nízkých až plazivých dřevin.

Jilm malolistý kultivar ´Hokkaido´ vyžaduje teplé, chráněné stanoviště, zimní kryt chvojím.

Množení:
Keřovité kultivary se množí řízkováním, převislé, sloupovité apod. roubováním. Jilm holandský se rozmnožuje řízkováním nebo odnožemi, které se ale tvoří jen v malé míře. Jilm malolistý kultivar ´Hokkaido´ se množí letními řízky.
Nové fotografie rostlin