Zpět na seznam

Javor klen

Acer pseudoplatanus

Detail
Kategorie Okrasné listem
Barvy listů zelená
Tvary listů pilovité, srdčité, vstřícné
Typy listů listnaté, opadavé
Požadavky rostliny slunce, polostín, vlhko, hlinité půdy, propustné půdy, nenáročné
Použití rostliny solitéra, skupinové výsadby, v zemědělství
Popis

Javor klen je z našich javorů lesnicky nejdůležitější. Je to pomalu rostoucí strom.

Křídlaté dvounažky klenu vyrůstají asi po deseti v nicích hroznovitých plodenstvích, která bývají uspořádána do svazečků. Nažka je vejčitá, na vrcholu a v břišním švu vybíhá v tenké křídlo. Na bázi je podlouhlý, dlouhý, světlý pupek plodní. Nažky i křídlo mají vyniklou žilnatinu, jejich povrch je lysý nebo olysalý dlouhými, bílými chlupy, barva je středně hnědá. Křídla nažek svírají ostrý úhel. Bez křídel jsou nažky dlouhé asi 8 mm a 6 mm široké, s křídly asi 4,6 mm dlouhé a 1,2 cm široké.

Semena klenu jsou téměř kulovitá, na vrcholu protažená v krátkou špičku, na bázi mají nápadný, poměrně velký, podlouhlý pupek semenný, nad kterým je patrný konec kořínku. Povrch semena je jemně svraštělý, lysý, slabě lesklý, nejčastěji olivově zelený. Semena jsou velká asi 6,5 mm

Klíční listy jsou úzce podlouhlé, 30 - 40 mm dlouhé, na konci tupě špičaté, naspodu zúžené ve velmi krátké, ploché řapíky. Čepel je lysá, s poněkud zřetelnými rovnoběžnými třemi žilkami. První listy jsou vstřícné, křižmostojné a vyrůstají na stonkových článcích. První pár listů je vejčitý, s široce kopinatou koncovou částí, hrubě a nepravidelně pilovitý, v dolní třetině až zastřihovaný, na bázi srdčitý, má zřetelnou zpeřenou žilnatinu, v bazální části až dlanitou. Listové čepele jsou 50 - 60 mm dlouhé, řapíky přibližně poloviční. Druhý listový pár je trojklanný, se dvěma bazálními laloky, v ostatních znacích podobný prvnímu páru. Další páry se svým tvarem postupně blíží stromovým listům.

Čeleď:
Aceraceae – javorovité

Výskyt:
Tento javor roste hlavně na sutích, kde vytváří klenoviny. Ve společenství s habrem, jedlí, lípou a jasanem tvoří smíšené porosty. V bukovém pásmu je nejrozšířenější a s bukem vytváří javorové bučiny, druží se také s jedlí. V polohách nad 1000 m.n.m.

Množení:
Klen se rozmnožuje generativně nažkami, které zrají v září a zůstávají dlouho na stromech. Klen začíná plodit mezi dvacátým pátým a čtyřicátým rokem. Semena mohou klíčit teprve po uložení při nízkých teplotách a ve vlhkém prostředí. Klíční rostliny se objevují v dubnu. Klíčivost semen je vysoká ale krátkodobá.

Velká křídla nažek umožňují rozšiřování větrem a vodou, na jejíž hladině plavou několik dní. Na rozšiřování nažek mají také zásluhu lesníci.

Použití:
Klen se uplatní v sadovnictví. Jeho dřevo je kvalitní, tvrdé, těžké, špatně se štípe, je světlé. Strom je také rostlinou medonosnou.
Nové fotografie rostlin