Vyhledávání
      

Javor jasanolistý (Acer negundo)

Listnaté stromy > 

Výška rostliny: 
do 2.0 m
Doba květu: 
Březen, Duben
Barva olistění: 
zelená, žlutozelená
Tvar květu: 
hrozen
Tvary listů: 
zpeřené, vstřícné
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použití: 
solitéra, v lékařství
Náročnost: 
slunce, polostín, vlhko, propustné půdy, nenáročné

Fotogalerie (11 fotek):
         Další fotky >>>

Popis rostliny:  
Javor jasanolistý je listnatý strom vysoký až 20m. Jeho listy se nepodobají listům většiny javorů. Jsou sice vstřícné a opadavé, ale lichozpeřené, tří až sedmičetné, s řapíkatými, podlouhle vejčitými, špičatými lístky, které jsou 5 -13cm dlouhé a na okraji nestejně zubaté. Velmi často se pěstují pestrolisté kultivary, které ještě více znesnadní první poznání. Teprve v době dozrávání plodů se potvrdí, že jde skutečně o javor. Také mladé větévky jsou zvláštní, většinou žlutozelené, lesklé, nebo nápadně voskově ojíněné.
Květenství javoru jasanolistého je úžlabní a květy vyrůstají na dlouhých stopkách, samčí květy ve svazečcích, samičí v převislých hroznech. Plody jsou pro javory typické dvounažky s nepříliš širokým křídlem, svírající spolu ostrý úhel.
Také východoasijský javor niko nemá listy podobné většině javorů, ale složené, trojčetné, jako u jetele, dvounažky jsou nápadně chlupaté. Je spíše keřovitého vzrůstu s více kmeny, 7 -12m vysoký. Tento javor byl introdukován v roce 1881, k nám se dostal až v roce 1923 do Průhonic, kde roste nedaleko zámku dodnes. Javor jasanolistý se u nás pěstuje už od roku 1835.

Čeleď:
Aceraceae - javorovité

Původ:
Javor jasanolistý pochází ze Severní Ameriky, z oblasti ležící mezi Ontariem, Texasem Floridou. Největší porosty jsou v údolí řeky Mississippi. Do kultury byl zaveden v roce 1688 ve Fulhamu.

Použití:
Z javoru jasanolistého se podobně jako z kanadského javoru cukrového (Acer saccharum), těžil v Americe cukr. Javor niko patří mezi esteticky velmi cenné dřeviny.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.