Vyhledávání
      

Jasan zimnář (Fraxinus ornus)

 

Listnaté stromy > 

Výška rostliny: 
od 5.0 m do 12.0 m
Doba květu: 
Duben, Květen, Červen
Barva květu: 
žlutozelená
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
lata
Tvary listů: 
zubaté, vejčité, kopinaté
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použití: 
solitéra, skupinové výsadby
Náročnost: 
slunce, polostín, vlhko, teplomilná, propustné půdy, nenáročné

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Jasan zimnář je opadavý strom nebo keř, vysoký 5 -12m. Má lesklé větévky s mnoha čočinkami. Pupeny jsou plstnaté, hnědé nebo šedavé. Listy jsou vstřícné, křížmostojné, lichozpeřené se 2 -4 jařmy, lístky jsou vejčité až vejčitě kopinaté, zašpičatělé, na okraji mělce nepravidelně zubaté, 3 -8cm dlouhé. Květenství je vzpřímená, později převislá lata, květy oboupohlavné, zakrněním jednoho pohlaví i jednopohlavné, čtyřčetné, vonné, koruna je rozeklaná až téměř k bázi v čárkovité, 6 -10mm dlouhé cípy, tyčinky jsou dvě, s dlouhými nitkami. Plod je hnědavá nažka s úzce obkopinatými, 2 -4cm dlouhým nícím křídlem, které při dozrávání červená. Rostlina kvete od dubna do června.

Čeleď:
Oleaceae - olivovníkovité

Výskyt:
Jasan zimnář roste v jižní a jihovýchodní Evropě, v Malé Asii. Na severu dosahuje až do nejteplejších oblastí jižního Slovenska.

Použití:
Sladká míza s obsahem několika sacharidů bývala po ztuhnutí oblíbenou pochoutkou. Získávala se hlavně v jižní Itálii a na Sicílii, nařezáváním kmenů. V České republice se nyní druh místy pěstuje pro okrasu.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.