Vyhledávání
      

Fíkovník smokvoň (Ficus carica)

 

Ovoce > 

Výška rostliny: 
do 8.0 m
Doba květu: 
Červen, Červenec, Srpen, Září
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
hrozen
Tvary listů: 
celokrajné, vykrajované, vejčité, okrouhlé
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použitelné části: 
plod
Použití: 
solitéra, skupinové výsadby, v potravinářství
Náročnost: 
slunce, polostín, vlhko, teplomilná, propustné půdy, náročné, humózní půdy

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Fíkovník smokvoň je opadavý, dvoudomý strom nebo keř vysoký do 8m, s velmi širokou korunou. Kůra je hladká, světle šedá, mladé letorosty jsou silně chlupaté. Listy jsou vstřícné, v obrysu okrouhlé až široce vejčité, celistvé nebo nepravidelně vykrajované ve 3 -7 laloků, až 20cm dlouhé, silně drsné. Květenství tvoří hruškovitý útvar později dužnatějící v plodenství. Morfologie tohoto útvaru i opylování jsou zcela specifické. Takzvané samičí rostliny obsahují v dutině fíku, který není poživatelný, samčí květy a samičí květy s krátkými čnělkami. Drobným otvorem na vrcholku fíku vnikne do jeho dutiny samička malého blanokřídlého hmyzu - stehnatky (Blastophagus psenes), která do samičích květů naklade vajíčka. Vylíhlé larvičky tyto květy později zcela zničí. Na jiných samičích rostlinách vznikají pouze květy samičí s dlouhými čnělkami, takže stehnatky krátkým kladélkem nedosáhnou do jejich semeníků, ale mohou na jejich blizny přenést pyl z kaprifíků. Z oplozeného květenství pak vznikají nejkvalitnější fíky, z neoplozených fíků méně kvalitní. Strom kvete od června do září.
Ve středozemí se jako okrasné rostliny pěstují i další druhy fíkovníku, např. na velkých plochách náměstí Ficus microcarpa pocházející z jihovýchodní Asie až východní Austrálie. Má drobné, široce eliptické, zašpičatělé listy, někdy se stříhá. Dalším druhem je Ficus macrophylla pocházející z východní Austrálie. V České republice je velmi oblíbený jako pokojová rostlina Ficus alestica, původem z jižní Asie. Některé z nich vytvářejí vzdušné kořeny, které po styku se zemí zmohutní v sloupovité útvary podpírající širokou korunu. Opornou funkci mají i ploché, v kořeny přecházející pilíře při bázi kmene.

Čeleď:
Moraceae - morušovníkovité

Původ:
Fíkovník smokvoň pochází pravděpodobně z Íránu.

Výskyt:
Fíkovník smokvoň je rozšířený v celém Středozemí a na Kanárských ostrovech, na východ až do Indie, roste také na jiných kontinentech. Pěstuje se již několik tisíc let. V teplých oblastech a v chráněných polohách může růst volně i v ČR. I když zde nežije opylovač, mohou se fíky vyvinout bez opylení a to již v prvním roce. Někdy se vývoj fíku na podzim zastaví a pokračuje do zralosti až v druhém roce.

Použití:
V čerstvém stavu obsahují fíky až 25% sacharidů, vitamíny C a A. Existuje mnoho kultivarů tohoto ovoce.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.