Zpět na seznam

Fíkovník smokvoň

Ficus carica

Foto: Fíkovník smokvoň
Detail
Kategorie Okrasné listem
Výška rostliny do 8 m
Tvary rostliny hrozen
Barvy listů zelená
Tvary listů celokrajné, vykrajované, vejčité, okrouhlé
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Červen, Červenec, Srpen, Září
Požadavky rostliny slunce, polostín, vlhko, teplomilná, propustné půdy, náročné, humózní půdy
Použití rostliny solitéra, skupinové výsadby, v potravinářství
Použitelné části rostliny plod
Popis

Fíkovník smokvoň je opadavý, dvoudomý strom nebo keř vysoký do 8m, s velmi širokou korunou. Kůra je hladká, světle šedá, mladé letorosty jsou silně chlupaté. Listy jsou vstřícné, v obrysu okrouhlé až široce vejčité, celistvé nebo nepravidelně vykrajované ve 3 -7 laloků, až 20cm dlouhé, silně drsné. Květenství tvoří hruškovitý útvar později dužnatějící v plodenství. Morfologie tohoto útvaru i opylování jsou zcela specifické. Takzvané samičí rostliny obsahují v dutině fíku, který není poživatelný, samčí květy a samičí květy s krátkými čnělkami. Drobným otvorem na vrcholku fíku vnikne do jeho dutiny samička malého blanokřídlého hmyzu - stehnatky (Blastophagus psenes), která do samičích květů naklade vajíčka. Vylíhlé larvičky tyto květy později zcela zničí. Na jiných samičích rostlinách vznikají pouze květy samičí s dlouhými čnělkami, takže stehnatky krátkým kladélkem nedosáhnou do jejich semeníků, ale mohou na jejich blizny přenést pyl z kaprifíků. Z oplozeného květenství pak vznikají nejkvalitnější fíky, z neoplozených fíků méně kvalitní. Strom kvete od června do září.
Ve středozemí se jako okrasné rostliny pěstují i další druhy fíkovníku, např. na velkých plochách náměstí Ficus microcarpa pocházející z jihovýchodní Asie až východní Austrálie. Má drobné, široce eliptické, zašpičatělé listy, někdy se stříhá. Dalším druhem je Ficus macrophylla pocházející z východní Austrálie. V České republice je velmi oblíbený jako pokojová rostlina Ficus alestica, původem z jižní Asie. Některé z nich vytvářejí vzdušné kořeny, které po styku se zemí zmohutní v sloupovité útvary podpírající širokou korunu. Opornou funkci mají i ploché, v kořeny přecházející pilíře při bázi kmene.

Čeleď:
Moraceae - morušovníkovité

Původ:
Fíkovník smokvoň pochází pravděpodobně z Íránu.

Výskyt:
Fíkovník smokvoň je rozšířený v celém Středozemí a na Kanárských ostrovech, na východ až do Indie, roste také na jiných kontinentech. Pěstuje se již několik tisíc let. V teplých oblastech a v chráněných polohách může růst volně i v ČR. I když zde nežije opylovač, mohou se fíky vyvinout bez opylení a to již v prvním roce. Někdy se vývoj fíku na podzim zastaví a pokračuje do zralosti až v druhém roce.

Použití:
V čerstvém stavu obsahují fíky až 25% sacharidů, vitamíny C a A. Existuje mnoho kultivarů tohoto ovoce.
Nové fotografie rostlin