Vyhledávání
      

Dub letní (Quercus robur)

Listnaté stromy > 

Výška rostliny: 
od 10.0 m do 30.0 m
Šířka rostliny: 
od 5.0 m do 25.0 m
Doba květu: 
Duben, Květen
Doba plodu: 
Září
Barva olistění: 
zelená
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použitelné části: 
plod
Použití: 
solitéra, skupinové výsadby
Náročnost: 
sucho

Fotogalerie (15 fotek):
         Další fotky >>>

Popis rostliny:  
Dub letní, neboli křemelák je náš domácí druh. Je to hluboko kořenící opadavý listnatý strom vysoký deset až třicet metrů. Má široce rozložitou korunu, jejíž rozměry můžou dosáhnout pěti až dvaceti pěti metrů. Strom kvete od dubna do května a v září má krásné plody (žaludy). Listy se na podzim krásně barví, ale často bývají napadány padlím.

Dub letní je nenáročná dřevina. Vyžaduje slunné stanoviště, hluboce zpracovanou, kyprou a humózní půdu, ale poroste v jakékoliv půdě mimo rašeliniště. Je pomalu rostoucí, což má své nevýhody především pro těžbu dřeva, neboť aby mělo cenu dospělý strom kácet, musí být min. 50let starý. Ale díky pomalému růstu jsou duby dlouhověkými stromy, dožívají se až 1500let.

Duby sázíme hned v předjaří, kdy je vhodné jejich kořenový systém na povrch pokrýt kompostem nebo mulčovací kůrou, která především zabrání zbytečnému vypařování vody od kořenů. V horkých slunných dnech během léta je nutné strom zavlažovat.

V pozdním jaře se stromy ošetřují postřikem proti škůdcům. Listy jsou napadány především na jaře, a to housenkami různých motýlů, které je ožírají dohola. Nejvhodnější jsou biologické postřiky obsahující Bacillus thuringiensis. Duby se v dávných dobách používaly jako bleskovody a pro Germány dokonce znamenaly sídlo boha Hromu.

V dnešní době se uplatní hlavně ve velkých zahradách a parcích. Hodí se jak ke starým domům, tak i k moderním stavbám, ale vždy pouze jako solitéry, neboť jen tak vynikne jejich stavba. Jako podrost se používá trávníková plocha nebo nízké půdopokryvné dřeviny. Pro to, aby měla koruna stromu svůj charakteristický tvar, neprovádíme její řez.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.