Vyhledávání
      

Dřezovec trojtrnný (Gleditsia tricanthos)

 

Listnaté stromy > 

Výška rostliny: 
do 40.0 m
Doba květu: 
Červen, Červenec
Barva květu: 
Nažloutlá
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
hrozen
Tvary listů: 
zpeřené
Typy listů: 
listnaté, stálezelené
Použitelné části: 
plod
Použití: 
solitéra, v lékařství, v potravinářství
Náročnost: 
slunce, polostín, vlhko, teplomilná, lehké půdy, propustné půdy, náročné, humózní půdy

Fotogalerie (1 fotek):
   Další fotky >>>

Popis rostliny:  
Dřezovec je strom vysoký až 40m, opadavý, s otevřenou, rozkladitou vysoce klenutou korunou, na kmenech a větvích vyrůstají jednotlivě nebo ve svazcích až 20cm dlouhé, špičaté, větvené trny. Střídavé listy jsou jednoduše zpeřené, s 20 -30 lístky a hlavně na mladých výhonech dvakrát zpeřené s 8 -14 znovu dělenými lístky. Od června do července vykvétají malé květy v hroznových květenstvích. Ploše páskovité lusky se do října zbarvují od žlutozelené barvy na červenohnědou až tmavohnědou, jsou až 4cm široké, často spirálovitě zatočené, uvnitř je v tuhé dřeni mnoho plochých, tvrdých, čočkovitých semen. Podle legendy pocházela Kristova koruna z trnitých větví dřezovce. S dřezovcem není možná záměna za žádnou jinou rostlinu.
Severoameričtí Indiáni používali pupeny dřezovce při poruchách zažívání a čaj z kůry proti černému i obyčejnému kašli, proti horečce a proti planým neštovicím. Pražená semena používali američtí osadníci jako náhražku kávy v dobách nouze, z kaše plodů připravovali nápoj podobný pivu. První dřezovce se dostali do Evropy kolem roku 1700. označování dřezovce jménem Kristova koruna je zavádějící, protože stejně se nazývají i jiné trnité rostliny. Biblická Kristova koruna nejspíš nepocházela z dřezovce, ale byly to pravděpodobně větve z keře Ziziphus spina-christi.

Původ:
Domovem tohoto stromu je Severní Amerika bez Kanady. V jižních a mírných oblastech Evropy se vysazuje.

Pěstování:
Dřezovec vyžaduje vlhké, propustné a živné půdy s nižším obsahem dusíku. Snáší extrémně kyselé i alkalické půdy. Hluboký a rozsáhlý kořenový systém umožňuje stromu odolnost vůči větru.

Použitelné části:
Používají se semena a plody. Plody se sbírají krátce před plnou zralostí, když ještě nejsou úplně hnědé. Po sražení ze stromu se rozpárají a dřeň se z nich vyškrabuje. Uchovávaní je možné v chladničce nebo se dřeň zmrazí. Semena se suší.

Použití:
Výživná semena se hodí jako čočka k zelenině a k polévkám do hrnce s mrkví a bramborami se dává hrst semen a vaří se do změknutí. Semena je také možné vařit odděleně s malým množstvím vody a podle libosti se mohou ochutit sladkokysele octem, pepřem, solí a malým přídavkem dřeně plodů dřezovce. Ze semen je možné získat gumovitou hmotu, ta se sice většinou nepoužívá, ale může posloužit jako náhrada arabské gumy a tragantu v mnoha potravinách a hygienických prostředcích počínaje sladkostmi a konče zubní pastou. Dužina plodů, která obklopuje semena, chutná sladce. Je výborná syrová, nebo se dává do marinády k masům pro sladkokyselé pokrmy.
Dřezovec trojtrnný se často vysazuje zahradách a parcích velkých měst, vysazují se také formy bez trnů.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.