Zpět na seznam

Bříza bradavičnatá

Betula verrucosa

Detail
Kategorie Okrasné květem
Barvy rostliny žlutá
Tvary rostliny jehněda
Barvy listů zelená
Tvary listů vejčité, okrouhlé
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Duben, Květen
Požadavky rostliny slunce, vlhko, hlinité půdy, propustné půdy, nenáročné
Použití rostliny solitéra, skupinové výsadby, v zemědělství, v lékařství
Použitelné části rostliny květ, list, stonek
Popis

Bříza bradavičnatá je strom se dřevem pružným, měkkým. Po opálení se na jehnědách vyvíjejí drobné nažky, které jsou v obrysu úzce oválné, k oběma koncům zašpičatělé. Po obvodu mají široký, srdčitý, blanitý lem, který je mnohem větší než plod. Na bázi nažky je drobný, tmavý pupek plodní. Oplodí je lysé, hladké, slabě lesklé, má slámově žlutou až světle hnědou barvu, lem je světlejší.

Nažky jsou asi 2 mm dlouhé a 0,8 mm široké, lem je asi 3 mm dlouhý a 4 mm široký. Jedna jehněda obsahuje kolem pěti set plodů. Křídlovitý lem umožňuje nažkám břízy rozšiřování vzduchem i vodou, na jejíž hladině se udrží asi tři dny. K jejímu rozšiřování přispívá i člověk její kultivací.

Hypokotyl je hustě a krátce chlupatý. Klíční listy jsou oválné až vejčité, lysé, čepele mají 3 - 4 mm dlouhé, řapíčky asi o poloviční délce čepelí. V mládí bývají klíční listy na rubu zbarvené do karmínova. První listy vyrůstají střídavě na chlupatých stonkových článcích. První dva listy jsou drobné, 5 - 8 mm dlouhé, široce vejčité, hrubě pilovité, další listy jsou podstatně větší, široce vejčité, koníkovité, na bázi uťaté, hrubě pilovité. Listy mají řapíky asi o poloviční délce čepelí, zpeřenou žilnatinu, jsou oboustranně i na řapících dlouze chlupaté, teprve později olysalé a s chlupy pouze žláznatými a mají malé, kopinaté a brvité listy, později opadávající.

Čeleď:
Betulaceae – břízovité

Množení:
Bříza bradavičnatá se rozmnožuje pouze generativně nažkami, kterých produkuje velké množství. Ty jsou uspořádány do jehnědovitých plodenství, zrají od července do podzimu a postupně vysemeňují. Klíčivost nažek ale bývá nízká, kolem 20%, mohou se vysévat až na jaře. Klíční rostliny se objevují v dubnu. Klíčivost podržují asi dva roky.

Použití:
Je to strom uznávaný, proto se uplatňuje často v krajinářské architektuře. Je to cenná dřevina. Rychle osidluje uvolněné plochy z nížin až do výšek nad 1000 m.n.m. V parcích se často pěstuje v několika formách.

Dřevo břízy je pružné, měkké, používá se hlavně v kolářství, truhlářství, řezbářství. Listy se využívají ve farmacii buď samostatně, nebo jako příměsi urologických, dezinfekčních a jiných čajů. Z březové kůry a dřeva se připravuje dehtovitá léčivá látka. V severských státech se březová šťáva pije pro osvěžení a zkvašuje se na březové víno. Včelám poskytuje tento strom ranou pastvu.
Nové fotografie rostlin