Vyhledávání
      

Ambroň západní (Liquidambar styraciflua)

Listnaté stromy > 

Výška rostliny: 
od 25.0 m do 45.0 m
Doba květu: 
Květen, Červen
Barva květu: 
Nažloutlá
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
hlávka
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použití: 
solitéra, skupinové výsadby, v lékařství
Náročnost: 
slunce, polostín, vlhko, teplomilná, propustné půdy, náročné

Fotogalerie (9 fotek):
         Další fotky >>>

Popis rostliny:  
Ambroň západní je strom vysoký až 45m (v domovině), v Evropě sotva 25m. Má kuželovitou korunu. Nejnápadnější je na podzim, kdy se listy zbarvují z části žlutě a z části tmavočerveně.

Listy tohoto stromu jsou tří- až sedmilaločné, střídavé. Borka je hluboce brázditá a mívá korkové listy, prstově laločnaté listy jsou 10 -18cm velké, široké, lysé. Jejich laloky jsou jemně pilovité a řapíky dlouhé 6 - 10cm.

Květy vyrůstají v hlávkovitých květenstvích v květnu, nemají vyvinuty květní obaly, kalich ani korunu. Plody jsou leskle hnědé tobolky, vyvíjející se v kulovitých, asi 3cm velkých plodních hlávkách.

Rodové jméno Liguidambar bylo odvozeno z latinského liquid = tekutina a arabského ambar = pryskyřice. Ambroň západní obsahuje vonné pryskyřice, vůni vydávají i rozemnuté rostliny.

Čeleď:
Hamamelidaceae - vilínovité

Původ:
Ambroň západní se pěstuje od roku 1681 jako první vilínovitá rostlina z USA. Choulostivější ambroň východní (Liquidambar orientalis) pochází z Malé Asie a Blízkého východu. Ta roní po naříznutí vonný balzám, strylax, obsahující resinalkoholy, estery kyseliny skořicové a skořicový alkohol, vanilin a jiné látky. Užívala se jako léčivá droga a její vůně byla přirovnávána k vůni kadidla.

Pěstování:
Na mnoha místech ambroně nesnášejí středoevropské zimy a zejména v mládí namrzají. Tento strom má čtyři druhy, které se pěstují v Severní a Střední Americe, v Malé Asii a na Dálném východě, v Číně a na Tchajwanu. Jsou to opadavé listnaté dřeviny s listy podobnými javoru.

Použití:
Ambroně jsou esteticky účinné dřeviny málo odolné k nízkým teplotám. Nejvíce viniknou jako solitery.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.